Ako vyčistiť škvrny na gauči? Sedacia súprava je centrom rodinného života v obývačke. Pri jej výbere a kúpe sa sústredíme na veľkosť, tvar, pohodlnosť sedenia či farbu poťahu. Kto by v tom momente uvažoval o spôsobe údržby a budúcich “nehodách”, ktoré sa skôr či neskôr pritrafia?

No len čo sedačku domov prinesieme, začne na ňu okrem nás sadať aj prach a postupne, najmä v rodinách s deťmi či domácimi miláčikmi, začnú pribúdať rôzne fľaky či škvrny. Ako si nimi poradiť? Spôsob čistenia závisí tak od poťahového materiálu, ako aj od druhu nečistoty.

Opatera sa vypláca

Vysávanie je najľahší spôsob čistenia . Pravidelne vysávajte všetky matrace, opierky aj boky sedačky a kresiel. Na vysávanie čalúneného nábytku existuje špeciálna hubica, ktorú výrobcovia pridávajú k vysávačom. Odnímateľné sedáky, pokiaľ to výrobca sedacej súpravy dovoľuje, je vhodné vyklepať vonku na čerstvom vzduchu, aby ste ich dôkladne prevetrali a zbavili prachu.

Zdá sa vám, že je to priveľa námahy pre nič? Energiu vám dodá pomyslenie na vaše zdravie a dlhšiu životnosť nábytku. Ak nemáte chuť a čas pravidelne vysávať, z času na čas si zavolajte upratovaciu firmu. Ich profesionálni pracovníci vám mokrým alebo suchým vysávaním a tepovaním odstránia nečistoty, prach a škvrny nielen z poťahovej látky, ale vďaka moderným čistiacim strojom zlikvidujú aj roztoče z hĺbky matracov.

Jednoduché čistenie

Ideálnym materiálom na údržbu je koža alebo koženka. Vo väčšine prípadov stačí na odstránenie prachu a nečistôt obyčajná vlhká handrička. Prejdete ňou po povrchu sedačky a po škvrne nezostane žiadna pamiatka. Dbajte na to, aby ste ošetrované miesto zbytočne dlho a veľa nenamáčali.

Pri čistení týchto materiálov nie je potrebné postihnuté miesto nejako extrémne drhnúť – predídete tak poškodeniu povrchu. Pamätajte na to, že koženú sedačku je potrebné pravidelne impregnovať, zabránite tak vysychaniu a popraskaniu povrchu.

Na rýchlosti záleží

Dobré jedlo a nápoje sú neoddeliteľnou súčasťou rôznych stretnutí a osláv. Stačí malá nepozornosť a na obľúbenej sedačke ostane stopa. Prvá pomoc pri nehode je vo vašich rukách. Doslovne. Vzniknutú škvrnu odstráňte čo najskôr. Nečakajte, kým uschne a poškodí štruktúru poťahu.

ako vycistit skvrny

Vyliatu tekutinu najrýchlejšie vysajete papierovou kuchynskou utierkou alebo servítkami – použite čo najviac vrstiev, do ktorých sa tekutina vpije. Odstránenie zaschnutých fľakov vám zaberie oveľa viac času (a zrejme aj peňazí).

Netýka sa to však napríklad rozpustenej čokolády. Tú je dobré najprv nechať zaschnúť, opatrne zoškrabať a až potom príslušným prípravkom začať odstraňovať.

Šikovní pomocníci

Majitelia chlpatých miláčikov veľmi dôverne poznajú špeciálnu gumenú kefu s krátkymi štetinkami alebo valček s lepiacou papierovou páskou – malé zázraky na rýchle odstránenie chlpov a vlasov z povrchu látky. Odporúčame vám, aj keď nemáte štvornohých maznáčikov, aby ste pri údržbe používali aj tieto pomôcky.

Jedávajú vaše deti na sedačke? Ich obľúbené miesto môžete “vyárendovať” dekou. Po ich stolovaní s následkami túto deku či pevný obrus jednoducho vytrasiete a odložíte. Sedačka ostane bez nepríjemnej pamiatky.

Ak sa dá, predchádzajte nehodám. Rizikové sú napríklad aj kvety na polici zavesenej nad sedačkou. Pri ich polievaní hrozí riziko pretečenia vody priamo na poťah a peľ tiež môže znečistiť sedačku. A to určite nechcete, však?

Kozmetika nielen pre ľudí

O svoje telo sa staráme, používame rôzne kozmetické výrobky pre zdravie a krásu. Podobnú starostlivosť môžete poskytnúť svojmu obľúbenému kresielku či celej sedacej súprave. Na trhu je bohatá ponuka prostriedkov určených na údržbu a čistenie nábytku – čalúnených, textilných, koženkových aj kožených súprav. Ak si nedokážete vybrať vhodný výrobok, zaškolený personál predajne vám určite poradí.

Už ste počuli o suchom šampóne? Alebo ste niekedy použili penový čistič na čalúnený nábytok? Výrobcovia kozmetiky pre nábytok ponúkajú prostriedky pre suché aj mokré ošetrovanie povrchov. Ich použitie je rôzne – podľa typu poťahovej látky, podľa fľakov, ktoré chcete odstrániť, podľa technológie aplikácie prostriedku a podobne.

V každom prípade je však mimoriadne dôležité, aby ste použili vhodný prostriedok a pri čistení dodržali pracovný postup od výrobcu. Iba tak dosiahnete očakávaný výsledok.

Ako na to a ako vyčistiť škvrny zo sedačky ?

Škvrny a fľaky na sedačke sa dajú vyrobiť veľmi ľahko. Ale ako ich odstrániť? Každá z nich si vyžaduje rýchle nasadenie a použitie správnej techniky. Povedzme si o čistení najbežnejších z nich:

Čokoláda je lahodná pochúťka, ale na sedačke je z nej škaredý fľak. Ak ju ešte náhodou prisadnete, pohroma je na svete. Pomocou ľadu zmrazte čo najväčšiu časť čokoládového kúska, aby ste ho mohli opatrne zoškrabať z povrchu. Zvyšnú stopu po čokoláde vyšampónujte penou na čalúnenie, ale nepremočte textíliu. Penu odstráňte špongiou a prípadné stopy dočistite odstraňovačom škvŕn. S pomocou ľadu odstránite aj prilepenú žuvačku.

Červené víno z pohára sa raz-dva vyleje, vtedy pomôže rýchly zásah pijavými kuchynskými utierkami. Víno odsávajte pritláčaním utierok, v žiadnom prípade neutierajte. Po vysušení mokrého miesta potrite čerstvú škvrnu rozkrojeným citrónom a po chvíli vyutierajte vlhkou handričkou, s ktorou odstránite zvyšky citrónovej šťavy. Pomáha aj rýchle zasypanie kuchynskou soľou, ktorá na do seba vsiakne vyliate víno. Nechajte ju pôsobiť niekoľko hodín, potom ju dôkladne povysávajte.

Rýchly postup použijete aj pri “havárii” s polievkou – maximálne množstvo tekutiny odsajte papierovými utierkami, zvyšok vyutierajte bielou bavlnenou handričkou namočenou vo vlažnom mydlovom roztoku. Na záver použite šampón na čalúnenie, dôkladne poutierajte a nechajte uschnúť.

Čiernu kávu, kolové nápoje aj ovocné šťavy odstránite rovnakým spôsobom. Po odsatí pomocou papierových utierok očistite plochu špongiou namočenou do studenej vody. V prípade, že na čalúnení ostane stopa, použite na záverečné dočistenie vhodný tekutý čistič alebo šampón na čalúnenie.

Blato. Niekedy sa stane, že štvornohý člen rodiny prinesie na kreslo blato. V tomto prípade sa neponáhľajte – nechajte blato vyschnúť, aby ste ho mohli opatrne vykefovať a dôkladne povysávať.

Vyliaty čaj najpv odstráňte prikladaním niekoľkých vrstiev papierových utierok. Fľak vyčistíte prekrojeným citrónom alebo špongiou namočenou do roztoku kyseliny citrónovej a vody. Na záver dôkladne vyutierajte handričkou a čistou vodou, aby ste zmyli zvyšky kyseliny.

Stopy po laku na nechty a rúži. Pri pohodlnom sedení na sedačke sa nejedna dáma venuje úprave svojho zovňajšku. Ako odstrániť stopy po laku na nechty alebo rúži? Papierovými vreckovkami čo najrýchlejšie odsajte čo najviac tekutiny.  Zvyšok odstráňte mäkkou handričkou s odlakovačom bez oleja. Pozor! Najprv ho na nenápadnom mieste vyskúšajte, aby ste nemali ešte viac fľakov.

Odolné fľaky a škvrny, na ktoré si netrúfnete, prenechajte odborníkom. Tak zaistíte, že svoju sedačku budete mať krásnu a čistú. Ale najmä bez nepríjemných stôp po čistiacich „pokusoch”. Dôsledne dodržiavajte pokyny na údržbu poťahovej látky, ktoré uvádza výrobca. Nesprávny spôsob ošetrenia poťahu môže viesť k jeho nezvratnému poškodeniu.

Tipy na záver:

  • Vzniknuté fľaky a škvrny odstráňte čo najskôr.
  • Použitie čistiaceho prostriedku najprv otestujte na skrytom alebo málo viditeľnom mieste.
  • Zbytočne neexperimentujte s čistiacimi prostriedkami – môže to priniesť viac škody ako osohu.
  • V prípade, že je čistenie nad vaše sily, obráťte sa na odborníkov. Tepovacia služba príde k vám domov.
  • Prevencia šetrí vašu peňaženku aj nervy. Vyhýbajte sa aktivitám, pri ktorých hrozí riziko vzniku škvŕn a fľakov.
  • Už pri výbere poťahovej látky si všímajte spôsob údržby, ktorý udáva výrobca.