Poznáme ich veľmi dobre z oblečenia, no nevyhýbajú sa ani poťahovým látkam na našich sedačkách. Áno, reč je o tých malých nešťastných uzlíkoch, ktoré nazývame žmolky. Na kráse veru nepridajú žiadnemu poťahu, rovnako ako ani vyblednutá farba či zafarbenie látky nejakým ďalším textilným výrobkom. Čo najčastejšie spôsobuje vznik žmolkov a farebných nedokonalostí?
Čo sú a ako vznikajú žmolky?
Na povrchu textílií sa po určitom čase používania môžu začať objavovať malé hrčky, resp. žmolky, ktoré zdrsňujú povrch látky. Pôsobia neesteticky, oslabujú vlákno tkaniny, zadierajú sa o iné látky, vytrhávajú sa a postupne narúšajú celistvosť textílie. Vznikajú kvôli treniu, ku ktorému dochádza pri bežnom používaní textílie. Niektoré vlákna sa pri trení totiž uvoľňujú a zauzľujú sa s koncami blízkych vlákien, čím vytvárajú na povrchu uzlíky pevne zachytené v štruktúre textílie. Odstraňovanie vzniknutých uzlíkov sa deje mechanicky – napríklad odstrihnutím alebo použitím na to určených prístrojov (tzv. odžmolkovačov), ktoré z povrchu látky žmolky odrežú.
Ak vyberáte látku na poťah, je dobré preto sledovať odolnosť látky voči žmolkovaniu. Ide o vlastnosť, ktorá sa rovnako ako odolnosť látky voči oderu testuje na prístroji Martindale alebo iných prístrojoch (napríklad ICI). Zmeny povrchového vzhľadu látky sa hodnotia stupnicou od 1 do 5. Stupeň 1 znamená veľmi silné žmolkovanie, prípadne husté rozvláknenie povrchu a stupeň 5 žiadne žmolkovanie, resp. žiadnu zmenu povrchu.
Ako je to s farbou?
K nežiadúcim farebným poškodeniam môže dochádzať vplyvom rôznych faktorov. V prvom rade treba však spomenúť tzv. stálofarebnosť látky, ktorá predstavuje odolnosť farby textílie voči strate farebného odtieňa či voči vyblednutiu. Ak látka nie je dostatočne stálofarebná, dochádza k uvoľňovaniu farbiva z textilných vlákien. Toto farbivo následne môže zafarbiť iné textílie (napríklad oblečenie, v ktorom sedíme na sedačke) alebo, čo je horšie, môže podráždiť ľudskú pokožku.
Preto je veľmi dôležité sledovať pri výbere poťahovej látky, či bola testovaná na stálofarebnosť a aké výsledky toto testovanie prinieslo. Stretnúť sa môžete s tzv. sivou stupnicou, ktorá má päť stupňov alebo modrou stupnicou s 8 stupňami. Platí, že čím vyšší stupeň, tým lepšia stálofarebnosť. Stálofarebnosť predstavuje pritom odolnosť farby voči svetlu (slnečné žiarenie, umelé osvetlenie) a v závislosti od rozsahu testovania látky aj odolnosť farby voči potu, oderu, chlórovanej vode atď.
Okrem toho, že látka môže stratiť farebný odtieň vplyvom vonkajších faktorov, môže tiež dôjsť k jej zafarbeniu napríklad pri kontakte s nestálofarebným textilným výrobkom. Tu však nejde o problém stálofarebnosti poťahovej látky, ale o problém stálofarebnosti iného výrobku, ktorý sa dotkol poťahu.
Kde robíme najčastejšie chyby, keď sa nám tvoria žmolky či farebné škvrny?
Sedenie v džínsoch
Skrátka a dobre: džínsy na sedačku jednoducho nepatria. Aj keď sú vaším najmilším kúskom oblečenia, dokážu sedačke ublížiť. Džínsová látka je v procese výroby farbená výraznými pigmentami, ktoré sa počas nosenia aj prania postupne uvoľňujú. Vďaka potu a teplu nášho tela sa farba dokáže preniesť aj na povrch sedacej súpravy. Pri tmavých odtieňoch poťahov to nebude vidno, ale na svetlej sedačke môžu džínsy zanechať viditeľné modrasté odtlačky. Nejde pritom o žiadny ojedinelý jav. Džínsy tiež patria k tomu typu oblečenia, ktoré prispieva k tvorbe žmolkov. Džínsovina je totiž husto tkaná, pevná textília. Má jemne vrúbkovanú štruktúru, ktorá pôsobí na povrch poťahu ako brúsny papier. Pôsobením džínsov sa postupne na sedačke teda môžu vytvoriť žmolky – nikto predsa nedokáže obsedieť bez pohybu.
Mäkká hrejivá deka
Viete, že aj prehodená deka cez sedačku môže vytvárať žmolky? Všimnite si, že deky sa vyrábajú z jemných, mäkkých vlákien – na ich povrchu sú akoby ľahučké chumáčiky, ktoré vytvárajú hrejivý pocit. A práve tieto “chumáčiky vlákien” bývajú pôvodcami žmolkov. Pri používaní dochádza k treniu a postupnému prepletaniu vlákien deky a sedačky. Často potom vidieť už na prvý pohľad, že žmolky na poťahu boli vytvorené kontaktom s iným materiálom, pretože sú farebne odlišné od farby poťahovej látky. Napríklad na sivej sedačke máte tmavohnedé žmolky.
Toto sa stáva najčastejšie vtedy, ak deka slúži ako náhrada za zvliekatelný poťah. Deka je prikrývka. Majte ju na sedačke len vtedy, ak sa chcete prikryť. Pre ochranu čalúnenia použite vhodnejšie materiály, ktoré neprispievajú k poškodzovaniu štruktúry čalúnenia. Svoju deku odkladajte mimo sedačky či kresla, aj keď je veľmi pohodlné ju mať vždy nablízku.
Ozdobné vankúše
Kontrastné farby dodávajú priestoru dynamiku. Pri použití sýtych farieb doplnkových vankúšov docielime, že sa budú na sedačke krásne vynímať a stanú sa magnetom pre oči. Nebezpečenstvo tkvie práve v sýtosti a kontraste farieb. To, čo je z dizajnérskeho hľadiska veľmi lákavé, môže byť škodcom pre sedačku. Ak sú vankúše a doplnky tmavších a nestálych farieb, onedlho budú na svetlejšej sedačke ťažko odstrániteľné stopy zo zapustenej farby.
Ideálne je vyberať vankúše z rovnakej látky, prípadne s rozdielom niekoľkých farebných odtieňov. Rovnako platí, že návliečka vankúša by mala byť z látky, ktorá nedisponuje vysokým vlasom, je skôr hladká, a teda nemôže dochádzať k výraznému prepletaniu vlákien poťahovej látky a vankúša. Tiež sa odporúča skôr mäkšia látka. Pevný, drsnejší vankúš totiž funguje ako brúska a na sedačke môže vytvoriť nepekné žmolky.
Chráňte sedačku
Odkladanie akýchkoľvek vecí, tašiek, drobných predmetov s ostrými hranami, alebo aj ukladanie oblečenia dokážu nečakane zafarbiť sedačku a podieľajú sa na tvorbe žmolkov. Časopisy či noviny nevynímajúc – ich farebné stránky sú hotovou pohromou pre čalúnenie. Je preto nevyhnutné vyhýbať sa tomu, aby sme si zo sedačky robili odkladací priestor pre predmety rôzneho druhu. Tiež treba myslieť na to, že k strate farby môže výrazne dopomôcť dopadajúce slnečné žiarenie či napríklad čistenie nevhodnými čistiacimi prostriedkami. Ak sa nevyvarujeme potenciálnych poškodzovateľov sedačky, či už vyššie zmienených alebo ďalších, môžeme výrazne znížiť dobu, po ktorú bude poťah vyzerať dobre a neopotrebovane.