Idylický obrázok pasúcich sa oviec na lúkach nájdeme v nejednom slovenskom kraji. V ľudovej tvorbe sa z rúna šili odevy aj úžitkové či dekoračné textílie. Kedysi sa ovčia vlna po opratí a načesaní dávala do strožliakov – matracov na spanie. Vďaka svojím termoregulačným vlastnostiam totiž dokázala udržiavať príjemnú mikroklímu počas spánku.  Aké rúno sa používa v súčasnosti a kde nachádza svoje uplatnenie?

Netkaná textília

V prvom rade treba povedať, že moderné rúno chápeme ako netkanú textíliu, ktorá je vyrobená z jednosmerne alebo náhodne orientovaných vlákien, ktoré sú spájané mechanicky, chemicky alebo termicky. Na začiatku výroby je veľký bal stlačených vlákien. Ten sa rozoberie až po jednotlivé vlákna, z ktorých sa postupným vrstvením vytvára pás textílie. Výška a hustota vznikajúcej textílie je riadený proces podľa toho, aké špecifické hodnoty má mať výsledný produkt.

runo a jeho vyuzitie

Ako vlákna pre výrobu sa používajú bežne vyrábané vláknové suroviny pre textilný priemysel, niektoré typy vlákien vznikajú v procese tvorby vláknovej vrstvy, iné pochádzajú z technologických odpadov z rôznych stupňov spracovania vlákien v textilnom či odevnom priemysle. Vlákna sa zvyknú rozlične upravovať, napríklad tvarovať, aby sa dosiahla vyššia objemnosť výrobku. Používajú sa vlákna prírodného aj syntetického pôvodu, plné i duté.

Rúno sa vyrába v rôznych formách a hustotách. Ide o technický materiál vyrábaný v gramáži od 80 do 300 g/m2. Aj z tohto údaju je zrejmé, že sa líši hustotou, pevnosťou a použitím. Pri výrobe pevnej a odolnej sedačky sa používa iný typ rúna ako pri šití patchworkovej detskej prikrývky. Rovnako je rozdiel aj v štruktúre materiálu, nakoľko sa vyrába vo forme metráže aj vo forme rúnovej drte.

Vlastnosti rúna

Rúno sa vo veľkej miere používa v nábytkárskom priemysle, respektíve pri čalúnených výrobkoch, napr. ako zmäkčovací materiál pod poťahy. Rozlišujeme pritom rúna z prírodných materiálov (vlnené, bavlnené), syntetické a zmiešané (zmes prírodných a syntetických vlákien). Jednotlivé druhy vlákien pritom disponujú rozličnými vlastnosťami. Vlnené rúna majú napríklad výborné tepelnoizolačné vlastnosti a zníženú horľavosť, bavlnené rúna sú schopné viac prijímať a odparovať vlhkosť.

Zo syntetických materiálov sa používajú najviac polyesterové, polyamidové a polypropylénové vlákna. Aj tu možno, samozrejme, hovoriť o rozdielnych vlastnostiach vlákien. Polyesterové  majú dobrú schopnosť zotavenia, vysokú pružnosť a objemnosť, dobrú odolnosť voči chemikáliám. Polypropylenové majú minimálnu navĺhavosť, výbornú odolnosť voči chemikáliám, avšak nedajú sa farbiť a majú nižšiu schopnosť zotavenia po deformácii či nízku odolnosť voči UV žiareniu. Polyamidové vlákna majú dobrú pevnosť za mokra a stálosť na svetle, dobre sa farbia, avšak majú nižšiu odolnosť voči kyselinám a aj nižšiu objemnosť.

Okrem vlastností samotných vlákien úžitkové a spracovateľské vlastnosti netkaných textílií ovplyvňuje aj spôsob spevňovania vláknovej vrstvy. Rôznymi technologickými postupmi sa dosahujú vlastnosti ako odolnosť proti deformácii stlačením, tvarová pamäť (zachovanie tvaru po zaťažení), umývateľnosť, antistatické či antibakteriálne  vlastnosti. K dispozícii sú už aj textílie podlepované izolačnou textíliou za účelom spevnenia či zjednodušenia aplikácie na výrobok, rúna povrchovo impregnované, laminované atď.

Práve vďaka mnohorakým vlastnostiam rúna si tento materiál našiel široké uplatnenie v rozličných odvetviach.

Cestovanie s rúnom

Časy tvrdých drevených sedadiel sú už dávno za nami. Rúno má svoje miesto hneď pod vodičom aj spolucestujúcimi – vytvára pocit pohodlia, mäkkosť a tvar sedačiek v automobile. Kvalitné, bezpečné a pohodlné sedadlá sú dôležitým faktorom pri rozhodovaní o kúpe toho-ktorého modelu auta. A nielen autá, ale všetky dopravné prostriedky s čalúnenými sedadlami vezú so sebou aj rúnovú výplň pre naše pohodlie.

Mimoriadnu pozornosť venujú výrobcovia koženým sedadlám. Koža je známkou luxusu a také musí byť aj jej spracovanie. Bez jedinej chybičky,  zbytočného záhybu a riasenia. Výrobcovia myslia aj na tento segment. Špeciálne rúno sa kašíruje priamo na kožu, aby spolu vytvorili konzistentný materiál pre ďalšie spracovanie. Náročným procesom sa dosiahne dokonalý výsledok.

Priestory bez hluku

Moderná architektúra buduje kancelárske priestory ako „open office”, čiže ako otvorené priestory, v ktorých sa nachádza niekoľko desiatok zamestnancov. Pre lepšie pracovné výkony je potrebné zabezpečiť dostatočnú protihlukovú izoláciu jednotlivých pracovných staníc. V takýchto prípadoch sa využíva rúno, pretože je to ideálny materiál na tlmenie hluku. Pod rukami zručných čalúnnikov vznikajú protihlukové paravány ako dizajnérske kúsky vytvorené presne na mieru. V nahrávacích štúdiách aj v priemyselných halách je rovnako potrebné zabezpečiť maximálne tlmenie hluku. Existuje niekoľko druhov rúna, ktoré sú špeciálne vyrábané práve na tieto účely.

Rúno pre iné činnosti

Nájdeme ho v matracoch, vo vankúšoch, v prikrývkach, v podšívkach odevov. Tlmí hluk aj vibrácie strojov. Používa sa ako výplň do hračiek, vidíme ho v krabičkách, v ktorých si z klenotníctva odnášame vzácne šperky, používa sa ako tepelná izolácia či filter, svoje miesto má v zdravotníctve i v záhradkárstve. Ako sme už spomenuli, sedíme na ňom vždy, keď sa vezieme autom a nachádza sa aj v našej sedacej súprave.

Stretnúť sa dokonca môžeme s tzv. renovačným rúnom, ktoré sa využíva napríklad pri renovácii obkladov stien, ako podklad pod tapety a pri spevnení podlahy. Brúsne rúno je špecifický druh brúsneho materiálu vytvorený pre jemné brúsenie moreného dreva, ale aj ušľachtilých povrchov z kovu, nerezu a podobne. Leštiace rúno je obľúbeným pomocníkom v autodielňach. V kombinácii s leštiacimi pastami a inou potrebnou chémiou dokážu mechanici „vyčarovať” nové svetlomety zo starých alebo nablýskať disky kolies a ochrániť ich pred koróziou. Rovnako sa používa aj pri opravách autolaku.

Pre šikovné ruky

Ešte stále vo vás evokuje rúno pokojný obraz pasúcich sa ovečiek? Tento moderný materiál má ozaj široké uplatnenie. Využiť ho môžete aj doma, či už pri renovácii, čalúnení, odhlučnení priestoru, alebo výrobe vankúšikov, dekorácií, ba dokonca aj ako výplň do hračiek. Poslúžiť vám môže ozaj v rozličných smeroch. Stačí trocha fantázie a šikovné ruky.