Na návšteve u susedy z vedľajšieho domu ste si všimli, že jej sedacia súprava je stále ako nová, zatiaľ čo poťahová látka na vašej sedačke javí výrazné známky používania a už ste ju niekoľkokrát museli prejsť odžmolkovačom. „Ako je to možné?!” pýtate sa. Veď ste sedačku kupovali v rovnakom obchode a približne v rovnakom čase ako suseda. Odpoveďou môže byť Martindale.

Testovanie kvality-oteruvzdornosť látky

Pri výbere poťahu sa rozhodujeme na základe našich očakávaní: chceme, aby sedacia súprava bola módna, kvalitná, pekná, ladila s interiérom, bola stálofarebná a ideálne za čo najnižšiu cenu. Čím dlhšie však hľadáme „látku snov”, tým viac často korigujeme svoje plány a sme ochotní od nejakej tej požiadavky na látku aj odstúpiť. Na čom by sme však ozaj mali trvať, je kvalita. Tú určuje aj vlastnosť známa pod názvom oteruvzdornosť látky, ktorá sa uvádza v počte tisícoch otáčiek Martindale.

Výrobcovia látok testujú svoje výrobky na odolnosť voči oderu. V preklade to znamená, ako dlho dokáže látka odolávať vyšúchaniu, lesklým miestam, aké pevné sú jednotlivé vlákna, z ktorých je látka utkaná. Najčastejšie používanou metódou testovania odolnosti látok voči oderu je metóda Martindale. Tento test je meradlom „trvanlivosti“ tkaniny.

Skúšanie vzorky na oteruvzdornosť

prebieha v normou stanovených podmienkach, teda testovaná vzorka a ovzdušie by mali mať teplotu približne 20 °C, relatívna vlhkosť vzduchu je okolo 65 %, menovitý prítlak 12 kPa atď. Výsledkom testu je priemerný počet otáčok, pri ktorých došlo k poškodeniu vzorky. Na základe normy EN 12947-2 je odolnosť voči oderu interval, pri ktorom došlo k pretrhnutiu prvých dvoch nití alebo k zodraniu vlasu.

Utkaná látka sa natiahne na dosky upevnené v stroji Martindale. Po látke pod tlakom prechádza kotúč potiahnutý normovanou plstenou tkaninou (trochu pripomína jemný brúsny papier). Automaticky riadený proces otierania pokračuje dovtedy, kým sa z testovanej látky uvoľnia prvé dve vlákna. Vtedy sa rotácia kotúča zastaví a počet absolvovaných cyklov je výsledná hodnota Martindale. Uvádza sa v tisícoch. Tento technický parameter musí byť uvedený pri každej poťahovej látke. Čím je číslo vyššie, tým je tkanina odolnejšia voči povrchovému poškodeniu.

Test na prístroji Martindale sa používa aj na vyhodnotenie žmolkovitosti textílie. Rozdiel je v tom, že plstený kotúč nie je zaťažený závažím. Podľa výsledku testu je látka zaradená do jednej z piatich tried, kde najvyššou triedou je trieda piata.

Správny výber vhodnej textílie

Kupujete látku na prečalúnenie obľúbeného kresla, v ktorom sedávate každý deň? Alebo vyberáte tkaninu pre závesy do spálne? Prípadne si chcete ušiť doplnkový vankúš na sedačku? Látka pre každý kus nábytku má iné využitie, a teda aj zaťaženie.

Dekoratívna závesová látka nevyžaduje, aby odolávala tlaku pri sedení. Naopak, poťah denne využívaného kresla musí zniesť nielen tlak daný sedením, ale aj kontakt s rôznymi materiálmi (napr. sedenie v nohaviciach z drsnejších látok, džínsoviny). Práve preto je potrebné vyberať látku podľa toho, ako je schopná odolávať budúcemu zaťaženiu.

Textílie sú zaradené do viacerých skupín podľa hodnoty Martindale:

  • Dekoratívne látky s hodnotou do 10 000 Martindale – odporúčajú sa pre výrobu dekoratívnych prvkov, ako sú závesy a vankúše. Nie sú vhodné pre všeobecné použitie.
  • Ľahké domáce látky s hodnotami 10 000 až 15 000 Martindale – vhodné pre príležitostne používaný nábytok. Pri výrobe týchto látok boli použité jemné priadze, alebo štruktúra látky nie je dostatočne pevná pre pravidelné zaťažovanie.
  • Všeobecné domáce tkaniny s hodnotami 15 000 až 25 000 Martindale – sú hrubšie, pevnejšie a používajú sa pri výrobe nábytku pre každodenné použitie.
  • Domáce textílie s hodnotami 25 000 až 30 000 Martindale –  ideálne čalúnnické tkaniny pre denne namáhané kusy nábytku.
  • Vysokoodolné textílie s hodnotami 30 000 až 40 000 Martindale –  poťahové látky pre intenzívne zaťažovaný nábytok.
  • Tkaniny s hodnotami viac ako 40000 Martindale – pre extrémne namáhané časti nábytku. Sú vhodné pre verejné priestory, napríklad aj pre výrobu hotelového zariadenia.

Vy kupujete čalúnnickú látku z času na čas. Odborní predajcovia ich ponúkajú denne, a to hneď niekoľkým desiatkam zákazníkov. O ponúkanom sortimente majú naštudované všetky potrebné informácie. Preto je pre vás ľahšie, ak sa opýtate a necháte si poradiť.

Nechajte si poradiť pri výbere látky

Spokojnosť s látkou nie je totiž daná len jednou vlastnosťou, ale kombináciou vlastností. Napríklad ak je látka vysoko oteruvzdorná, neznamená to automaticky, že je stálofarebná a podobne. U spoľahlivého a profesionálneho predajcu si tiež môžete byť istí, že tých 40 000 otáčok Martindale je skutočne 40 000 a látky zodpovedajú testovaniu a klasifikácii podľa medzinárodne platných a záväzných noriem.