Dať nové čalúnenie na starú sedačku je aktuálne veľmi obľúbený spôsob jej udržania medzi životaschopným nábytkom v domácnosti. Ide o relatívne rýchly spôsob zmeny dizajnu sedačky, predĺženia jej životnosti a osvieženia celého interiéru. Hoci sa dá čalúnnictvo veľakrát pri opotrebovaných sedačkách odporučiť, nie vždy ide o najpohodlnejšiu alebo najlepšiu možnosť. Čo zvážiť skôr, ako zájdete do čalúnnictva? Kedy čalúniť a kedy radšej kúpiť nové?

Čo vlastne budem meniť a koľko ma to bude stáť?

Ak je dôvodom na výmenu poťahu sedačky iba povrchové opotrebenie poťahovej látky alebo zmena interiéru, ktorá si vyžaduje aj inú farbu sedačky, v takom prípade návšteva čalúnnictva nemusí byť zlý nápad. Zamyslieť sa však treba, ak ide o staršiu, dlhší čas a intenzívne používanú sedačku, ktorá okrem opotrebovaného poťahu môže mať aj ďalšie vážnejšie nedostatky, hoci možno na prvý pohľad neviditeľné.

Máloktorá sedačka si vyžaduje len výmenu poťahovej látky.

Obyčajne je nutné vymeniť aj iné komponenty, najčastejšie pružiace vrstvy ako polyesterové rúno  a polyuretánová pena, ktoré sú zodpovedné za pohodlnosť sedenia. Tá býva znížená práve vysedenými miestami, ktoré na sedačke vyzerajú často ako preliačiny – peny totiž už stratili v daných miestach pružnosť, schopnosť vrátiť sa do pôvodného stavu. Okrem toho sa odporúča výmena peny z hľadiska estetického – na pene s preliačinami by nový poťah nebol dobre napnutý a zdravotného – keďže počas používania určite absorbovala rôzne nečistoty a môžu v nej byť rozmnožené rôzne mikróby.

Pri kompletnom prečalúňovaní môže dôjsť tiež na odhalenie ďalších nedostatkov, a to konkrétne na konštrukcii a ráme sedačky. Poškodenia na ráme, vzperách, napadnutie drevených súčastí červotočmi, práchnivejúce komponenty – všetky tieto vady by mali byť pri výmene čalúnenia odstránené.

Snáď ani netreba hovoriť, že čím viac súčastí sedačky je potrebné vymeniť, tým vyššia bude aj investícia. Ak ide navyše o zložitý kus nábytku, kde sa bude vyžadovať nemalé úsilie čalúnnika na demontovanie, rekonštrukčné práce a šitie, cena môže byť vyššia, ako je cena úplne novej sedačky. Pokiaľ pre nás teda sedačka nemá sentimentálnu hodnotu, prípadne nejde vyslovene o starožitný kúsok hodný záchrany, investícia do nového čalúnenia a opravy sa vôbec nemusí oplatiť.

Prečo v záujme zdravia nestačí len výmena poťahovej látky?

Dôležitá nie je len poťahová látka, ale aj to, čo sa ukrýva pod ňou. A práve z toho pre nás môže plynúť zdravotné riziko. Peny, resp. výplne sedačky môžu byť plné mikróbov ako roztoče a baktérie, ktoré sa počas používania sedačky v jej vnútri premnožili. Nejde pritom o žiadnu raritu. Mikróbom vyhovuje vlhké, teplé prostredie s dostatkom potravy, ktorou je v prípade sedačky najmä prach, ktorý obsahuje organický materiál ako odumreté kožné bunky a podobne.

Samostatnú a veľmi nebezpečnú kategóriu tvoria plesne. Charakteristické pre ne je, že sa množia spórami, tieto sa dostávajú do vzduchu, kde sa dokážu udržať veľmi dlho. Vyhovuje im vlhko, teplota do 37 °C, nepotrebujú k životu ani svetlo, ani veľa živín. Preto sa im môže dariť napríklad aj v čalúnenom nábytku. Keďže sa dostávajú do vzduchu, človek ich vdychuje a môžu pre neho znamenať zdravotné nebezpečenstvo. Alergické reakcie vo forme častých zápalov priedušiek, chronického kašľa, astmy, ochorenia kože, znížená obranyschopnosť… to všetko a viac môže byť dôsledkom výskytu plesne v domácnosti. Chúlostivými časťami čalúneného nábytku sú najmä matrace, vankúše a časti, ktoré prichádzajú do kontaktu s hlavou.

Pre správne rozhodnutie o tom, či dať sedačke nový poťah alebo radšej kúpiť novú, potrebujeme teda dobre zvážiť celkovú kondíciu konkrétneho kusu nábytku. Ako dlho bola sedačka používaná, v akom prostredí sa nachádzala, ako pravidelne a dôkladne bola čistená –  to všetko vypovedá o tom, nakoľko je v záujme zdravia potrebné vymeniť okrem poťahovej látky aj iné súčasti sedačky.

Ako dlho chcem čakať?

Ďalším faktorom, ktorý je potrebné vziať do úvahy, je čas. Čalúnnici nepracujú ako na bežiacom páse, pretože očalúnenie sedačky je relatívne náročnou úlohou. Podľa momentálnej vyťaženosti čalúnnika a náročnosti očalúnenia konkrétneho kusu nábytku si teda na dodanie sedačky môžete počkať aj 8 – 10 týždňov. Oproti tomu, novú sedačku, pokiaľ ju má predajca na sklade, môžete mať doma krátko po návšteve obchodu.

Stojí mi nové čalúnenie za námahu?

Vziať k čalúnnikovi starú sedačku môže mať viacero výhod. Môžeme zachovať originálny druh nábytku, ktorý sa už nevyrába, a tak sa postarať o jedinečný kúsok v našom interiéri, môžeme naplno uplatniť našu kreativitu a dať si ušiť zaujímavý, farebne či vzorovo jedinečný poťah, môžeme si uchovať hodnotný nábytok, ktorý sa dedí z generácie na generáciu a má pre nás nie peňažnú, ale duchovnú hodnotu. Vždy však pritom treba zvážiť všetky pre a proti, aby sme nevynakladali zbytočnú námahu na niečo, čo nám môže priniesť viac starostí ako úžitku.