Dať nové čalúnenie na starú sedačku je aktuálne veľmi obľúbený spôsob jej udržania medzi životaschopným nábytkom v domácnosti. Ide o relatívne rýchly spôsob zmeny dizajnu sedačky, predĺženia jej životnosti a osvieženia celého interiéru. Hoci sa dá čalúnnictvo veľakrát pri opotrebovaných sedačkách odporučiť, nie vždy ide o najpohodlnejšiu alebo najlepšiu možnosť. Čo zvážiť skôr, ako zájdete do čalúnnictva? Kedy čalúniť a kedy radšej kúpiť nové?
Čo vlastne budem meniť a koľko ma to bude stáť?
Ak chcete vymeniť poťah na sedačke len kvôli povrchovému opotrebeniu látky alebo kvôli zmene farby interiéru, návšteva čalúnnictva môže byť dobrý nápad.
Ak však ide o staršiu sedačku, ktorú ste dlhší čas intenzívne používali, treba sa nad výmenou poťahu zamyslieť dôkladnejšie. Okrem opotrebovaného poťahu totiž môže mať aj iné vážnejšie nedostatky – hoci na prvý pohľad neviditeľné.
Máloktorá sedačka si vyžaduje len výmenu poťahovej látky.
Zvyčajne je potrebné vymeniť aj ďalšie časti – najčastejšie ide o pružiace vrstvy ako polyesterové rúno a polyuretánovú penu. Práve tie zabezpečujú pohodlné sedenie.
Sedenie býva nepohodlné najmä na miestach, kde sú peny už vysedené. Tieto miesta sa často javia ako preliačiny. Pena v týchto zónach stratila pružnosť a nedokáže sa vrátiť do pôvodného tvaru.
Okrem komfortu je výmena peny dôležitá aj pre vzhľad. Na peny s preliačinami sa nový poťah nedá dobre napnúť.
A v neposlednom rade ide aj o hygienu – pena počas používania absorbuje prach, pot a ďalšie nečistoty. Časom sa v nej môžu množiť mikróby, čo negatívne ovplyvňuje zdravie aj životnosť nábytku.

Pri kompletnom prečalúňovaní môže dôjsť tiež na odhalenie ďalších nedostatkov, a to konkrétne na konštrukcii a ráme sedačky. Poškodenia na ráme, vzperách, napadnutie drevených súčastí červotočmi, práchnivejúce komponenty – všetky tieto vady by mali byť pri výmene čalúnenia odstránené.
Snáď ani netreba hovoriť, že čím viac súčastí sedačky je potrebné vymeniť, tým vyššia bude aj investícia. Ak ide navyše o zložitý kus nábytku, kde sa bude vyžadovať nemalé úsilie čalúnnika na demontovanie, rekonštrukčné práce a šitie, cena môže byť vyššia, ako je cena úplne novej sedačky. Pokiaľ pre nás teda sedačka nemá sentimentálnu hodnotu, prípadne nejde vyslovene o starožitný kúsok hodný záchrany, investícia do nového čalúnenia a opravy sa vôbec nemusí oplatiť.
Prečo v záujme zdravia nestačí len výmena poťahovej látky?
Nie je dôležitá len poťahová látka, ale aj to, čo sa nachádza pod ňou. Práve v týchto vrstvách môže byť skryté zdravotné riziko.
Počas používania sedačky sa môžu vo výplňových materiáloch (napríklad v penách) premnožiť mikróby, ako sú roztoče a baktérie. Nejde pritom o výnimočný jav. Vlhké a teplé prostredie s prítomnosťou organického prachu – teda zvyčajne odumretých kožných buniek – im poskytuje ideálne podmienky na prežitie.
Samostatná a veľmi nebezpečná kategória je predstavovaná plesňami. Plesne sa rozmnožujú spórami, ktoré sa uvoľňujú do vzduchu, kde zostávajú aktívne po dlhý čas. Ich prežitie nevyžaduje svetlo ani veľké množstvo živín, pričom im vyhovuje vlhké prostredie s teplotou do 37 °C.
Z tohto dôvodu sa môže ich výskyt objaviť aj v čalúnenom nábytku. Keď sa spóry dostanú do ovzdušia, sú následne vdychované človekom, čím môžu predstavovať zdravotné riziko. Ich prítomnosť môže súvisieť s častými zápalmi priedušiek, chronickým kašľom, astmou, kožnými problémami alebo zníženou obranyschopnosťou organizmu. Za najchúlostivejšie sa považujú tie časti nábytku, ktoré prichádzajú do kontaktu s hlavou – napríklad matrace a vankúše.
Pre správne rozhodnutie o tom, či má byť sedačke ponechaný nový poťah, alebo má byť nahradená novou, je potrebné dôkladne zvážiť jej celkový stav.
Malo by sa prihliadať na to, ako dlho bola sedačka používaná, v akom prostredí sa nachádzala a ako často bola čistená. Na základe týchto faktorov sa určuje, či je v záujme zdravia nevyhnutná výmena aj ďalších súčastí sedačky, nielen poťahovej látky.
Ako dlho chcem čakať?

Ďalším faktorom, ktorý je potrebné vziať do úvahy, je čas. Čalúnnici nepracujú ako na bežiacom páse, pretože očalúnenie sedačky je relatívne náročnou úlohou. Podľa momentálnej vyťaženosti čalúnnika a náročnosti očalúnenia konkrétneho kusu nábytku si teda na dodanie sedačky môžete počkať aj 8 – 10 týždňov. Oproti tomu, novú sedačku, pokiaľ ju má predajca na sklade, môžete mať doma krátko po návšteve obchodu.
Stojí mi nové čalúnenie za námahu?
Vziať k čalúnnikovi starú sedačku môže mať viacero výhod. Môžeme zachovať originálny druh nábytku, ktorý sa už nevyrába, a tak sa postarať o jedinečný kúsok v našom interiéri, môžeme naplno uplatniť našu kreativitu a dať si ušiť zaujímavý, farebne či vzorovo jedinečný poťah, môžeme si uchovať hodnotný nábytok, ktorý sa dedí z generácie na generáciu a má pre nás nie peňažnú, ale duchovnú hodnotu. Vždy však pritom treba zvážiť všetky pre a proti, aby sme nevynakladali zbytočnú námahu na niečo, čo nám môže priniesť viac starostí ako úžitku.